Leden aneb v závějích sněhu i papíru - Velorexy.CZ - vše o tříkolkách Velorex

Leden aneb v závějích sněhu i papíru

autor: rex6826. 2. 2010Příprava knihykomentářů: 8přečteno: 10071 xfoto: 23známka: 1

Hned po Novém roce byly hotovy kalendáře Velorex clubu v AČR a tak jsem 3.1. 2010 objel některé pamětníky. To, co nám při bádání a shromažďování materiálů trvalo měsíce, dalo se s přáním všeho nejlepšího do Nového roku zvládnout za jeden den.

Kalendář 2010
Kalendář 2010


Akci jsem nazval "Raketový objezd pamětníků". Vyjel jsem poměrně brzy a tak ještě před devátou hodinou ranní jsem byl v Doudlebech nad Orlicí.

V ulici s kultovním názvem
V ulici s kultovním názvem


Odtud má cesta směřovala například do České Třebové, Vamberku, Rychnova, Solnice, Nového Hrádku, Olešnice a Voděrad. Cestu jsem ukončil v Hradci Králové.

Hotel Panorama v Rychnově. I zde se odehrál zajímavý příběh o kterém je zmínka v připravované knize
Hotel Panorama v Rychnově. I zde se odehrál zajímavý příběh o kterém je zmínka v připravované knize


Za pamětníky
Za pamětníky


Podařilo se tak během jednoho dne navštívit přes dvacet lidí, kterým jsem chtěl osobně poděkovat za pomoc, bez které bychom se neobešli.

Solnice a dnešní podoba budovy tehdejšího v.d. Velorex
Solnice a dnešní podoba budovy tehdejšího v.d. Velorex


Nad Solnicí pochopitelně nemůžete potkat nic jiného než tříkolku.....
Nad Solnicí pochopitelně nemůžete potkat nic jiného než tříkolku.....


Ten samý den se též podařilo předběžně obhlédnout rekreační areály, které jsme předem vytipovali jako možné základny pro připravovaný Historický sraz Velorexů

Příjezd do rekreačního areálu Astra
Příjezd do rekreačního areálu Astra


Rok 2010 U Kozla jsme zahájili dne 5.1. Na základě osobní návštěvy v rekreačních areálech jsme zúžili výběr jen na dva. Pracovali jsme nadále na drobných korekturách. Občas se stalo, že grafik udělal výřez fotografie a my jsme chtěli fotku celou. Také bylo třeba zapracovat text úvodu a závěru, který jsme tvořili až dodatečně. Od Nového roku pravidelné schůze slouží k celkové koordinaci činnosti a k schůzkám s grafikem. Vše ostatní se řeší po emailech a po Skype. Pracujeme prakticky každý den. Některé debaty mezi Luďkem a grafikem jsou hodně ostré, ale jen tak dostáváme do grafické podoby naše stoprocentní představy bez kompromisů.

S grafikem při úpravách kapitol
S grafikem při úpravách kapitol


Na další schůzi U Kozla dne 12.1.2010 vzpomínáme na dříve slavené výročí, které jsme si připomínali vždy desátého ledna. Tehdy slavil narozeniny prezident ČSSR, na něhož se jako na generálního tajemníka KSČ obrátil s prosbou o pomoc předseda Velodružstva Otomar Mach. Sériovou výrobu nadějného prototypu se však ani přesto nepodařilo prosadit.

Další noc U Kozla
Další noc U Kozla


19.1. 2010 jsme se sešli nad první zkušební kopií knihy v měřítku 1:1. Konečně jsme viděli ve skutečnosti to, co jsme do té doby znali byť takřka zpaměti jen z obrazovek počítačů. Na papíře je možno snáze korigovat další nepřesnosti. Zakrátko je tak výtisk plný poznámek šipek a škrtání. Začali jsme také připravovat letní akci „ Po stopách Ryby“

Nad tištěnou kopií připravované publikace
Nad tištěnou kopií připravované publikace


Část diplomů  z našich archivů
Část diplomů z našich archivů


23.1. 2010 vyrazil do terénu Roman s Tomášem. Shodou okolností se výpravě podařilo projet trasu poslední jízdy Františka Stránského na den přesně. Stejně tak jako v roce 1954 byla sobota 23.1. O autentičnost atmosféry na trase ze Sloupnice do České Třebové se postaral sníh a mráz prakticky ve stejném množství a hodnotách jako před šestapadesáti lety.

Na místě tragedie v sobotu 23.1. 2010
Na místě tragedie v sobotu 23.1. 2010


Věřte nebo ne, ale i v lednových mrazech se dá na silnici potkat naleštěný Velorex. Posádka červeného BMW jej dojela nedaleko od Svitav.

I v lednu se dá potkat naleštěný Velorex.....
I v lednu se dá potkat naleštěný Velorex.....


Další ze závodů v.d. Velorex
Další ze závodů v.d. Velorex


Výběr areálu pro sraz byl dokončen. Po další osobní návštěvě byla vybrána Astra nedaleko Olešnice v Orlických horách. Můžeme prozradit, že pro vjezd do areálu je možno použít most nebo brod…

Zde se na vás budeme těšit v červenci.....
Zde se na vás budeme těšit v červenci.....


Brod nebo most dle vkusu každého soudruha.....
Brod nebo most dle vkusu každého soudruha.....


25.1. 2010 jsem navštívil příbuzné konstruktéra Františka Honce v Bakově nad Jizerou. Podařilo se nám tak získat upřesňující údaje a materiály k profi úpravám vozítek Velorex.

Výroba karoserie Motorexu
Výroba karoserie Motorexu


26.1. 2010 proběhla poslední lednová schůze v restauraci U Kozla. Zabývali jsme se dalšími korekturami, tentokráte jazykovými. Bylo třeba kontrolovat pravopis, přímé řeči a tučnost písma. Tečky na koncích vět, překlepy a chybné rozdělování slov na konci řádků. Často se stávalo, že rozdělené slovo díky grafickým úpravám skončilo uprostřed textu. K tomu dojde tak, že při grafické úpravě a přidání vět a slov text obteče fotografie a posune se jinam.

Ať žije kniha !
Ať žije kniha !


Pro tuto reportáž pro vás tentokrát nemáme video, ale jeden napínavý příběh. Přesuňme se do závodu Velodružstva č. 123 v Rychnově nad Kněžnou. V areálu „Pod Budínem“ byly několika zaměstnancům osudné magické šestky. Bylo teplé slunečné ráno dne 6.6. 1966. Soudružkám Havlenové a Sejkorové se na pracovišti nashromáždil materiál a výrobky, které bylo třeba srovnat do beden. Těch se jim však nedostávalo a tak se bez vědomí mistra Cvejna vypravily do kotelny.

Kotelna závodu 123 Rychnov
Kotelna závodu 123 Rychnov


Zde bylo beden dostatek a tak si každá jednu vybrala. Zabrány do hovoru opustily kotelnu a pokračovaly oklikou po nádvoří závodu. Do Rychnova právě dorazila Tatra 603 z hradeckého ústředí. Obě soudružky mohly na ladných křivkách kopřivnického vozu oči nechat. Ke své smůle si však nevšimly křivek neméně ladné služební tříkolky Velorex, kterou řidič Cimmer zhruba šest metrů od dveří do kotelny páčkou křížového přepínače uváděl ve zpětný chod.

Služební tříkolka upravená na nákladní verzi
Služební tříkolka upravená na nákladní verzi


Od okamžiku, kdy jeho pohled spočinul ve zpětném zrcátku, uplynulo necelých pět vteřin. Jako již mnohokrát, když do Rychnova přivážel nápoje a polévky pro kantinu, zařadil první rychlostní stupeň a povolil spojkový pedál. Tříkolka se vydala směrem vzad. Ani tehdy ženy Velorex, který do areálu přijel v zákrytu černé Tatry neviděly. Protože se pohybovaly vpravo, kde není vnější zpětné zrcátko a nejednalo se o exportní model se zrcátkem vnitřním bylo zřejmé, že dojde k neštěstí. Tříkolka mírně nadskočila a srazila soudružku Havlenovou. Přivolaný lékař zjistil pohmoždění stehna a předloktí ruky a kontusi páteře. Její pracovní neschopnost trvala pět dní.

Nádvoří rychnovského závodu
Nádvoří rychnovského závodu


A tak jedno poučení i pro nás: Pokud máme poblíž Velorex, nehleďme se zalíbením na naleštěné plechové dopravní prostředky. Může to být nebezpečné. Velorex totiž dobře pozná, kdy není středem naší pozornosti….

Lednové zátiší
Lednové zátiší


Pokračování příště


Oznámkujte článek jako ve škole: 12345

Hlasů: 1, Známka: 1


Komentáře (8)

Provozovatel serveru nenese žádnou zodpovědnost za obsah komentářů.

Imperium vrací úderImperium vrací úder
AUTOR ČLÁNKŮrex68
Tak tady je vysvětlení kde končila U Kozla kofola a modrá piva......

Posláno 26.02.2010 v 17:21

Kalendář 2010Kalendář 2010
AUTOR ČLÁNKŮMe2dd
Nazdárek hoši, o obdivu již se nebudu rozepisovat, ale co to je na první fotce? Vždyť já dostal jiný kalendář 2010 je snad více verzí? Nebo vyplulo na povrch zemský nějaké tajemství?

Posláno 26.02.2010 v 16:25

Re: Kalendář 2010Re: Kalendář 2010
AUTOR ČLÁNKŮrex68
Ahoj, pokud jde o kalendáře odkazuji na článek klubový plakát a svou garáž tam také něco k tomu je. Ano každý rok děláme trochu jiný kalendář. Letos jsem jich nechal udělat víc přivezu je do Boskovic

Posláno 26.02.2010 v 16:37

už poznávám místnostuž poznávám místnost
REGISTROVANÝ UŽIVATELJirkar
z fotek a osobní náštevy už nejen že poznávám místnost U Kozla, ale taky to, že máte pevně daný zasedací pořádek.

Tomáš napravo v čele stolu, Luděk po jeho pravé ruce, přímo naproti dveřim, ke kterým je Roman zády.

Moc hezky se to čte, super práce

Posláno 26.02.2010 v 16:06

Re: už poznávám místnostRe: už poznávám místnost
AUTOR ČLÁNKŮLuděk
Ano, máš pravdu za tu dobu se i zasedací pořádek prakticky od první schůze nezměnil.
Dokonce, protože jeden z našich bližších kamarádů tento čtvrtek slavil narozeniny a zvolila se stejná restaurace, a přesto že nás bylo celkem cca 20lidí, jsme my zblble dodrželi zasedací pořádek

Posláno 26.02.2010 v 16:21

KOZELKOZEL
AUTOR ČLÁNKŮLuděk
I z množství fotografií z restauračního zařízení U KOZLA je patrné, že tvorba knihy v závěru není nic zábavného a příliš akčního, ale věřte, že každé úterý se nescházíme pouze na pivo, hlavně my, co v půl noci opouštíme Prahu vozidlem a vracíme se domů. Tolik Kofol a modrých Radegastů jako při tvorbě knihy jsem ve zbytku života rozhodně nevypil a ani bych to už nikomu z vás nepřál .
Ps: a to jsem ještě koncem ledna za špatné parkování nalezl i s Tomem na našich autech pouta. Děkuji Městké policii hlavního města, že sundání je levnější, než u nás na Vysočině

Posláno 26.02.2010 v 12:24

Re: KOZELRe: KOZEL
AUTOR ČLÁNKŮrex68
Musím Luďkova slova potvrdit. Kofolu už nemůžu ani vidět.... Vzpomínám jak náročná byla práce s grafikem. Jedno úterý byl zabrán do našich připomínek a volala mu žena že jim hoří byt. Odpověděl jen že nemá čas, že pracuje na knize o Velorexu ať ho neobtěžuje, zavolá hasiče a byt opustí....

Posláno 26.02.2010 v 15:48

KnihaKniha
REGISTROVANÝ UŽIVATELŘezňa
Už se moc těším na hotovou knihu, máte můj obdiv, tolik času stráveného nad tvorbou knihy v tak malém čase musí každému z vás vzít obrovský kus osobního volna, nehledě nato že se ještě musíte starat jako každý z nás o to životně důležité vydělávání peněz. Určitě víte co děláte a proč to děláte, proto si myslím že vaše kniha bude opravdovou knihou o Velorexu, držím palec a hodně sil až do konce.

Posláno 26.02.2010 v 14:08


Komentáře mohou psát pouze zaregistrovaní a přihlášení uživatelé.

Hlavní stránka
Přehled článků
Seznam autorů
Top fotky
Fotka dne
Další fotky dne

Info

Celkem článků:833
Celkem fotografií:9393

TOP články

30325. Jarní sraz Velor...
122IX. KRUŠNOHORSKÉ SPO...
75Velorexy.cz mají nov...
75Mapa velorexářů - no...
68Vrchní, prchní! Velo...
66Velorex 435.0 - sché...
62Kampaň - stop zbyteč...
59Převodovky ve Velore...
59Zabezpečení e-mailov...
54XXIV. SRAZ VELOREXŮ ...

Diskuse u článků

Re: Čím přijet na 25...
Uzavírka pro příjezd...
Re: Výstava
Výstava
Výstava
flux capacitor
Vrchni Prchni Velore...
Čím přijet na 25. Bo...
Připomínka k účasti.
Plakát Boskovice 24.

Reklama