Jak to tak bejvá někdo přes zimu připravuje svého veloucha i jiné stroje na příští rok a na sezónu kdy zas bude vířit prach na silnicích vyhřátých od sluníčka. Dlouho jsem na velouchy nesáhl a tak letos se to snažím napravit . Ono dokud to jezdí a je tak nějak spolehlivé proč se v tom vrtat. Přesto dnes 18.12.2010 padlo rozhodnutí, že motor Mouta projde generální opravou. To že v něm cinká podobně jako když herec pan Svěrák ve filmu "Na samotě u lesa" čekal na onoho machra co "postavil ve vesnici už tři baráky" a nakonec to bylo klekání. Na to už si clověk pomalu zvykl. Motory značky ČZ se většinou dají rozdělat bez stahováků jak jsou vymlácené. U tohoto motoru tomu nebylo jinak. Motor jsem měl už v regále dlouho . Čekal jen na to jestli se na něm bude dělat někdy go nebo se jen opráší a pujde na dojetí do veloucha jako každý co jsem do něj dával. Jelikož mi kamarad řekl, že pokud opravím motor tak by jel i v roce 2011 do Maďarska. To bylo rozhodné slovo. Motor jsem rozpůlil a hledal nějaký rozdíl mezi motorem 505 a 502. Motor 502 mám ted ve velorexu. Našel jsem rozdíly v převodovejch kolech,jinak nic jiného.
Pro srovnání jsem tu napsal porovnávací tabulku
Převodovka skútr:
1 převodový stupeň 24/13 x 23/14
2 převodový stupeň 19/18 x 23/14
3 převodový stupeň 16/21 x 23/14
4 převodový stupeň 1:1 přímý záběr
převod pohonu rychloměru 4/12 zubů
Převodovka rikša
1 převodový stupeň 24/13 x 23/13
2 převodový stupeň 20/17 x 23/13
3 převodový stupeň 16/21 x 23/13
4 převodový stupeň 1:1přímý záběr
převod pohonu rychloměru 3/13 zubů
Tento rozdíl v převodech bude znát při jízdě do kopců a tady na Liberecku jich je požehnaně . Nevkládal jsem na to moc velikej zřetel. Jelikož velouš 175 je pro mě spíše sranda vozítko. Právě na tento nedostatek v kopcích mě upozorňovali piloti , když se někde plazil velouch plně naložen do kopce. Mě samotnému se stalo že jeden kopec musel spolujezdec vystoupit a zatlačit. Inu řekl jsem si že jsem měl jít nejdříve než jsem usedl za volant na WC. :-). Jinak ač motor cinká velouch na rovinkách upaluje jako by to nebyl jednoválec o obsahu 175ccm. Asi to dělá bezkontaktní zapalování co předloni dostal.:-).
Rozdílů v převodovkách mi nebylo známo tak jsem chtěl řešit nedostatek výkonu v kopcích změnou sekundárního převodu. Zmenšením počtu zubů výstupního kolečka není možné. Prostě už by se tam kolečko nevešlo s řetězem. Tak změnou počtu zubů na rozetě. Tady už oproti normální rozetě co má 350 je už také mnohem více zubů tak že by jich tam bylo o dva víc. všechny tyto změny na sekundáru by bylo nákladné. Tak si slibuji změnou převodovky že se to zlepší.
Po rozdělání motoru se bude muset nechat udělat pouzdro na klice v pravám karteru. Naštěstí je tu kamarád co to umí.
To že klika chce go a válec výbrus na to jsem přišel hned jak jsem sundal hlavu z válce a protočil motor:-).
Na různých fórech na internetu jsem se dočetl že při go klik si mnoho opraven ulehčuje práci a dá tam ojnice z 350 s 16 čepem či na jehlach pro pístní čep. Pak má motor tendenci se klepat a vybrace jsou děsný.
to je pravděpodobně dané že ojnice jsou uplně rozdílné mohutností tím pádem i gramáží. Motor ČZ typ 505 origo měl pístní čep průměr 18mm v mém motoru tomu nebylo jinak. Obvolal jsem f. co se zabejvaj výrobou pístů tam mi bylo zděleno že písty mají jak na 18mm tak na 16mm čep. Pak už nebylo problém zavolat kamaradovi co děla go klik jakou tam chci ojnici a jinému co mi dělá vybrus jakej tam příjde píst :-).
pokud to pujde tak dál jak bych si přál motor bude po vánocích připraven na instalaci do stroje a tak by to mělo bejt :-)
Jelikož mi to nedalo tak po poskládání motoru což nebylo až tak jednoduché jak jsem si predstavoval jsem motor osadil kladivky a nastartoval.
Nebylo to jednoduché proto že ty kartery co jsem původně na to měl neměli požadovanej stav.Prostě trochu chabrus a oprava nákladná. Obstaral jsem si z toho to důvodu jiné a do nich poskládal motor. To že jsem netušil že Čezeta lila ve slevárnách hunusne kartery dbajíc více na úsporu materialu při jejich výrobě nežli na kvalitu.To se také projevilo v prostoru kliky. Tento prostor u jaw bejval obroben u čezety jen odlit. Prošel jsem si slévárnou na hliník jako zaměstnanec a takovejto odlitek by byl zmetek.
Jednou jsem se bavil s kamarádem že když vkladal kliku do bloku nejaké čezety že se mu tam prostě nevešla a musel kousek prostoru vybrousit. U tohoto bloku tomu nebylo jinak. V přední části klikové skříně byla hloubka cca 27,5mm a v zadní části k převodovce pouhých 25,5. To mělo za následek opření setrvačníků kliky při stahován do obou polovin bloků k sobě. následné znehybnění kliky. Nedalo se svítit motor jsem musel rozpůlit očistit od těsnící hmoty a krapet odbrousit hliníku v prostoru kliky. Po několika pokusech o složení jsem nad hmotou zvítězil:-).
Tím jsem chěl jen říct že pokud člověk nemá zkušenosti a nějaké potřebné přípravky udělá většinou více škody nežli užitku. Tak pozor na to. Ono rozebrat něco umí pomalu kažej . otázka je kdo to pak složí :-).