Miroslav Slezák (nar. 15.11.1927) je v současné době (spolu s Josefem Drašnarem) jedním ze dvou posledních žijících pamětníků prvopočátku výroby vozítek v Solnici po přesunu z Parníku u České Třebové v roce 1952. Jsme velice potěšeni, že se tento velice vitální pán stále živě zajímá o dění kolem vozítek Velorex a stále nás má čím obohatit.
Jelikož je všeobecně známo, že už v minulosti mluvíval o tom, že by se rád dožil toho, aby bylo vozítko vystaveno v Národním technickém muzeu, bylo třeba mu vzhledem k probíhající výstavě jeho přání splnit. Velký dík proto patří především Ivo Fajmanovi, který vše zrealizoval a pana Slezáka, který by se sám jen těžko do Prahy vypravil, doma naložil a v úterý 31.května na výstavu odvezl. Připojil se také Roman, dále dokumentátor Brťka, k tomu Jindra, Luděk, Rix, Martin a já s Líbou. Sešli jsme se u mě v dílně, kde měl pan Slezák možnost vidět rozebranou tříkolu, cítit vůni čerstvého nánosu hnědé barvy na trubkách, či slyšet zvuk jedenáctikoňového jednoválce.
Před polednem jsme dorazili na místo na Letnou. Tak vzácnou návštěvu, jakou je pan Miroslav Slezák, si pochopitelně nemohli nechat ujít někteří členové Velorex Clubu v AČR a rovněž pana Slezáka u vchodu osobně přivítal ředitel Muzea dopravy NTM pan Arnošt Nezmeškal. Výstava se nám i panu Slezákovi moc líbila, se zaujetím jsme si prohlédli všechny exponáty. Myslím, že se dobrá věc podařila a jak řekl onehdy náš kamarád Vašek – je to ta nejlepší reklama pro všechny velorexáře a Velorex a zadarmo!
Na závěr celého výletu jsme ještě pana Slezáka pozvali na oběd a před tím než s Ivošem vyrazil k domovu, ještě zavítal do naší pošívány, kde mohl vidět průběh montáže potahu a šití potahu na míru. Panu Slezákovi patří také dík za to, že potvrdil a ozřejmil funkci některých dosud neznámých dílů k potahům Oskarů.
Odpoledne jsme se s panem Slezákem srdečně rozloučili, myslím, že to byl pro něj velký den. Moc se těší na viděnou a na Velorexy vůbec, a proto přijal pozvání na sraz do Orlických Hor do Bystrého, kde ho všichni zase rádi uvidíme.