Renovace rotoru a statoru na Velorex 16/350 - info

Autor: Beton (betonecek@seznam.cz)
Datum: 26. 4. 2005
Rubrika: Info
Celý článek: https://www.velorexy.cz/?loc1=48&article_id=462

Máte-li rotor bez vizuálního poškození a jen nemá sílu nebo houpe, dá se opravit. Sehnal jsem šikovného pána co se těmito opravami léta zabývá. Když proměřil vše co jsem mu donesl pomocí nějakého speciálního bzučícího zařízení a nějakého měřidla, tak našel u všech opravitelně přerušen vodič od komutátoru. Rotory tohoto typu zná a většina dojela na závadu, že se odletoval vodič.

Málokdy se stane že je zkrat na kostru. Oprava se tudíž obejde bez převinutí, ale i to umí nemá jen na to kapacitu, jelikož se to musí dělat ručně a trvá to dost dlouho. Nalezení nekontaktního místa a oprava s lakováním by stala okolo 100 Kč. Pokud bude potřeba a komutátor to ještě dovolí také se slízne na soustruhu a proškrábne mezi lamelami. Víc se zatím nepodařilo zajistit.

Stator se dá i převinout. Sice oprava trvá déle, ale je to jednodušší. Kdo bude mít zájem může udělat „pevnou“ krabičku na rotor či stator označit si je svým znaménkem přidat adresu případně telefonní číslo. Dále zabalit a buď poslat nebo přivést do Boskovic. Vždy mě předem kontaktovat pomocí osobního vzkazu nebo na e-mail: betonecek@seznam.cz.


Související články:
Dynamostartér I