Když střechovice bledne - aneb test 1. nátěru střechovice.

Autor: Brťka (velorex.rudolf@velorexy.cz)
Datum: 7. 5. 2008
Rubrika: Poznatky
Celý článek: https://www.velorexy.cz/?loc1=48&article_id=705

Na jarní Motortechně, která se již po několik posledních let a zřejmě natrvalo, 2x ročně odehrává v areálu BVV v Brně, je vždy tolik lidí (a čímdál víc), že nemá cenu si dělat přehnané ambice z nějakého extra nákupu, nehledě na to, že nemalý počet obchodníků s veteránskými díly či veteší již má okolní stánky možná dávno zmáklé, než-li se k nim probojují první návštěvníci. Klasických "prodejců ze stodoly" už tam je jako šafránu a je o ně víc než velký zájem.

O to více prostoru je, až chození a namáhání očí procházením stánků unaví, na pohodové setkávání se s lidmi, s nimiž je nezřídka možné najít něco společné, aniž by to bylo nějak na první pohled patrné.

Takto jsem se u jednoho ze stánků dal do řeči s pánem, který přijel od tuším Jindřichova Hradce či Jemnice (ač každé z měst je jinde, teď vážně nevím) a nejen že má velorex (byť jej zřejmě nyní prodá), ale také se několik desítek let zaobírá opravami a renovací motocyklů. Několik minut jsme si povídali, no spíše jsme se s kolegou snažili pochytit nějaké ty rady a poznatky.

Jednou z jeho rad bylo téma střechovice. Pán mi sdělil, že 2x za posledních 10 let natíral střechu černou lihovou barvou, kterou používají obuvníci. Jedná se o tzv.

"bleskovou čerň".

Je to barva na kůži, obuv a galanterii, používají ji podle něj i malí opraváři obuvi. Zaujalo mne to již kvůli faktu, že moje střecha již začala jevit známky únavy, k čemuž přispělo aktivní využívání stroje, slunění, místní oděrky způsobené častým třením ohýbané střechy při jízdě na kabrio, možná i blednutí "pomocí chemie" při pokusu o její údržbu. Nejde mi prvotně o blednutí, i světlá střecha má kouzlo, ale spíše o myšlenku, že nátěr by třeba mohl i snížit riziko rychlého teření nití a horní vrstvy vůbec.

A takhle vypadala v loňském roce

střecha na Rudolfovi.



Našel jsem si tuto barvu na netu, najdete ji např. na stránkách výrobce

www.lear.cz,

optal jsem se i u opraváře obuvi. Výrobce mi e-mailem poděkoval za můj velmi zajímavý a originální dotaz a zopakoval charakteristiky výrobku a účel, pro nějž jej vyrábí. No asi je budu informovat, že jim tam jeden od teď chybí, tedy doufám :o))) . Barvu jsem si tedy jel koupit do Brna do potřeb pro obuvníky. Stála 150Kč/l, na nátěr jsem spotřeboval cca 0,5 l.

Nyní je již střecha po nátěru a nutno dodat, že střechovice tuto řídkou barvu jako divá. Je to jako smáčet střechu vodou, barvu na štětci moc neudržíte, je stéká doslova jako voda, chce to pečlivý postup a při práci hodně větrat. Nic se neuspěchá. Barva na střechovici rychle schne, nezanechala žádné skvrny ale drobné odřeniny samozřejmě i přes ni vystupují. Natíral jsem pomocí hustého jemného štětce. Bohužel není nátěr zcela dokonalý, protože na několika málo malých místech jsem již někdy v zimě zkusil na radu zástřik silkalem, který prý někdo z kolegů také používá k impregnaci střechy. Ale to je ojedinělý vedlejší efekt, můj problém a předem vykřičník, že mastnota se na vzhledu prostě projeví. V zadu v dolní části mám tedy mírnou mapku. Jinak jsem zatím více než spokojen a uvidím, jak rychle bude blednoucí proces probíhat., případně, jestli barva, ač by neměla, nebude nějak zapouštět, stékat při dešti či dokonce tvrdnout povrch střechovice. Lih snad spodní gumové vrstvě neuškodí, co jsem slyšel.

Za nějakou dobu tedy budu moudřejší a ti, co si potrpí na černé střeše, mají tip a naději, že jim zase bude na čas pod černou střechou horko, až to hezké nebude :o).

první pohled v tmavé garáži není špatný.
první pohled v tmavé garáži není špatný.
zadní pohled s viditelnými skvrnami vzniklými již před nátěrem.
zadní pohled s viditelnými skvrnami vzniklými již před nátěrem.

tmavost střechy mírně zkresluje ranní slunce.
tmavost střechy mírně zkresluje ranní slunce.